Framtidens land är den andra delen av Robin Olovssons storverk Historien om Norrland. Här tar Olovsson avstamp i mitten av 1800-talet när Sveriges industrialisering tar fart. Vi möter träpatroner och småbrukare, älvar som tämjs och skogar som huggs ned. Dessutom framträder andra världskriget, närmare frontlinjen, i ett nytt perspektiv. Som en parallell tråd löper den samiska historien som en oupplöslig del av helheten.
På ett medryckande och personligt sätt knyter Robin Olovsson samman berättelser från sekler av uppgång och nedgång, in- och utflyttning, kriser och hoppfulla drömmar. Samtidigt tecknas en ny historia om Norrland, och om Sverige.
Den första delen, Dimmans land, utkom i oktober 2024. Sagt om den första boken:
"Ett pionjärverk som ger en samlad helhetsbild av den norrländska historien." Bibliotekstjänst, som ger boken 5 av 5 i betyg.
"Lättläst och fängslande gestaltar och reflekterar han, och sätter in i sammanhang" Susanne Holmlund, Sundsvalls Tidning
"Olovsson lyfter spännande och mindre kända aspekter av Norrlands historia." Lovisa Broström, Göteborgs-Posten
Robin Olovsson är känd genom bland annat Historiepodden. Han växte upp i Arvidsjaur, studerade i Umeå till lärare i historia och svenska, och arbetade sedan i Gävle innan han flyttade till Stockholm. Idag bor han i Gröndal i ett hus nära där Sara Lidman skrev många av sina böcker om Norrland.